Незабаром, а саме 19 листопада 2021 р., нашим партнерам, Українському Державному Центру з метеорологічних та гідрологічних спостережень виповнюється рівно 100 років.
На честь цієї події зібрали цікаві історичні факти з історії метеорології загалом та про історію метеоспостережень на території України зокрема:
Метеорологія як наука виникла після винаходження термометра Галілео Галілеєм та винаходу Отто фон Ґерике, а саме барометру у XVII столітті. Також у ті часи були розроблені перші гигрометр, дощомір, флюгер та анемометр.
Перша мережа метеостанцій в Європі була створена в Італії у 1654 році та налічувала 9 метеостанцій, найдальша з яких розміщувалася у Варшаві. Мережа пропрацювала 13 років до 1667 р
Перша інструкція по спостереженнями за погодою була розроблена в 1723 у Великобританії та включала в себе перелік необхідних пристроїв та опис методології вимірювань.
У Києві перші інструментальні метеорологічні спостереження розпочались вже у 1771 році,
Перша метеостанція на території України з'явилася в 1809 році в селі Кручик на території сучасної Харківської області, а до 1825 року аматорські метеостанції з‘являються окрім Києва у Бердичеві, Одесі, Полтаві, Миколаєві та Херсоні.
Перша вітчизняна мережа метеостанцій - Придніпровська - наприкінці XIX століття налічувала близько 700 пунктів спостережень та проіснувала до 1917 р.
Державна гідрометеорологічна служба України була створена у 1921 році.
У 1948 році (з року заснування) служба входить до Всесвітньої Метеорологічної Асоціації
Вже з 60-их років ХХ століття на базі майбутнього УДМЦ розпочалися науково-дослідні й експериментальні роботи з активних впливів на метеорологічні процеси і явища.
Своє 100-річчя найстаріша з працюючих українських агрометеостанцій «Микитський сад», відсвяткувала у 2009 році. Станція знаходиться поблизу м. Ялта, в нині окупованому Криму. З відкритих джерел ми отримали інформацію, що станція працює й досі, проте про її реальний технічний стан наразі невідомо.
2021 рік - УГМЦ святкує своє 100-річчя, а ми зі свого боку бажаємо усьому колективу багато років плідної та успішної роботи, наснаги та великих наукових досягнень за відкриттів!
За матеріалами Вікіпедія, офіційного сайту УГМЦ та інших відкритих джерел.